• Typ ofertyPraca stała
  • Pensja: nie podano
  • Firma: Talent Partners
  • Kontakt: Talent Partners
  • Telefon: 32 307 17 00
  • Język obcy: angielski
  • Doświadczenie: Minimum rok

MIEJSCE PRACY

  • Miejscowość: Gliwice
  • Region: śląskie
  • Państwo: Polska

Talent Partners to firma zajmująca się rekrutacją pracowników na stanowiska średniego i wyższego szczebla, głównie specjalistów, inżynierów, managerów.

Jeżeli szukasz lepszej pracy lub nowych wyzwań zawodowych – wyślij do nas swoje CV – pomożemy Ci postawić kolejne kroki w rozwoju zawodowym. Staramy się, aby nasze oferty dawały solidne możliwości płacowe, możliwość realizacji swoich pasji zawodowych oraz balans pomiędzy pracą a życiem prywatnym.

For our client - innovation IT company - we are currently looking for a:

Junior Marketing & HR Generalist

Miejsce pracy: Gliwice

Nr ref. JMHR/7107

This is a full-time position with the possibility of remote work - however, we do have a fab office and great coffee :-)
The main aim for this position is to increase web traffic and brand awareness through the marketing of content online as well as leading the HR admin aspect and responsibilities.

Najważniejsze obowiązki:

  • working closely with the marketing development team to establish content strategies across social media platforms,
  • measuring the effectiveness and efficiency of the marketing plans and how they can be improved,
  • knowing which platform is best for different types of posting content,
  • being a HR support for the company in the aspects of recruitment - writing job descriptions, booking attending interviews, candidate selection,
  • internal HR: building a work environment where employees feel satisfied and motivated,
  • making sure the rules in the office are being followed,
  • keeping the events calendar within the office up to date,
  • not be afraid to work outside of your scope - be flexible with the responsibilities as many creative tasks will arise during your work here,
  • be able to define industry-relevant topics and news through research and tools,
  • be constantly developing messaging to target personas across the customer journey and define product positioning,
  • proof-read content from content writers and other marketing team members,
  • be in contact with our international brand promoters and customers.

Wymagania:

  • excellent command of English - minimum C1,
  • experience and knowledge in Content Marketing,
  • admin experience including HR - running interviews, booking candidates in.,
  • good communication skills - not be afraid to speak to potential candidates and clients,
  • good creative writing skills in order to create potential concepts in Google docs.,
  • have at least a basic knowledge on handling the social media platforms such as LinkedIn, Twitter, Facebook and Twitter,
  • independence, proactivity, and ability to make decisions based on data,
  • good attention to detail,
  • problem solver - quick thinker on problem-solving solutions,
  • willingness to learn - don’t worry, we will train you for this position! :)

W przesłanych dokumentach prosimy o dopisanie klauzuli: Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Talent Partners (44-100 Gliwice, ul. Zwycięstwa 10) dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesów rekrutacyjnych (aktualnych i przyszłych) prowadzonych przez Talent Partners i związane z tym udostępnianie ich potencjalnym pracodawcom, a także w celu umieszczenia ich w bazie danych kandydatów Talent Partners.

Posiadamy certyfikat w zakresie prowadzenia działalności doradztwa personalnego - wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia nr 18254.
Zastrzegamy sobie prawo do kontaktu z wybranymi kandydatami.