Dni wolne w 2023r. - jak planować urlop

Dni wolne w 2023r. - jak planować urlop

Niewątpliwie regeneracja sprzyja wydajności w pracy, a jednym ze sposobów na jej osiągnięcie jest wypoczynek. Zobacz jak planować urlop w 2023 r., by zapewnić sobie kilka długich weekendów w roku.

Dni ustawowo wolne od pracy w 2023 roku - lista.

W bieżącym roku czeka nas aż 115 dni wolnych od pracy, czyli więcej niż w roku 2022. Większość z nich to oczywiście soboty i niedziele, jednak warto zwrócić uwagę na dni ustawowo wolne od pracy. Część z nich wypada bowiem w środku tygodnia, co przy odpowiednim rozplanowaniu pozwala na skorzystanie z długiego odpoczynku.


Lista dni ustawowo wolnych od pracy:

  1. 1 stycznia (niedziela) - Nowy Rok, Świętej Bożej Rodzicielki
  2. 6 stycznia (piątek) - Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
  3. 9 kwietnia (niedziela) - Wielkanoc
  4. 10 kwietnia (poniedziałek) - Poniedziałek Wielkanocny
  5. 1 maja (poniedziałek) - Święto Pracy
  6. 3 maja (środa) - Święto Konstytucji 3 Maja
  7. 28 maja (niedziela) - Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
  8. 8 czerwca (czwartek) - Boże Ciało
  9. 15 sierpnia (wtorek) - Święto Wojska Polskiego, Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
  10. 1 listopada (środa) - Wszystkich Świętych
  11. 11 listopada (sobota) - Święto Niepodległości
  12. 25 grudnia (poniedziałek) - Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
  13. 26 grudnia (wtorek) - Boże Narodzenie (drugi dzień)


Odbierz wolne za święto wypadające w sobotę!

Pracownikom w 2023 roku, prawo do odebrania dnia wolnego za święto wypadające w sobotę, przysługuje raz i dotyczy Święta Niepodległości - 11 listopada. Zgodnie z art. 130 § 2 kodeksu pracy, „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.” Oznacza to, że osobom pracującym w systemie od poniedziałku do piątku, pracodawca udziela wolnego w wymiarze 8 godzin, w wybranym dniu. Jeśli natomiast pracownik nie może skorzystać z tego przywileju bądź dzień ten nie został wyznaczony, przysługuje mu 100% dodatek za nadgodziny. Zatrudnieni pracujący w soboty mają tego dnia wolne z tytułu dnia ustawowo wolnego od pracy.

Pracownicy zatrudnieni w niepełnym wymiarze godzin również mogą skorzystać z tego prawa - liczba wolnych godzin do odebrania wyliczana jest proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Majówka - kiedy wziąć wolne?

Ten weekend może być naprawdę długi, gdyż Święto Pracy 1 Maja wypada w poniedziałek. Kolejnym dniem wolnym od pracy jest Święto Konstytucji 3 Maja, wypadające w środę. Zatem, jeśli weźmiesz wolne 2 maja oraz 4 i 5 maja, możesz cieszyć się 9 dniami urlopu (29 kwietnia – 7 maja), wykorzystując zaledwie 3 dni z przysługującej Ci puli wolnego.

Boże Ciało - długi weekend.

Święto to przypada na 8 czerwca. Jest to czwartek. Wystarczy więc, że poprosisz swojego szefa o dodatkowy dzień wolny w piątek 9 czerwca, by cieszyć się aż 4 dniami niezakłóconego wypoczynku. Warto rozważyć tę opcję, biorąc pod uwagę ciepłą, czerwcową pogodę.

Urlop w sierpniu - kiedy wziąć wolne?

W dniu 15 sierpnia będziemy obchodzić Święto Wojska Polskiego, które wypada na wtorek. Jeśli preferujesz leniuchowanie w drugiej połowie lata, zaplanuj wzięcie dnia wolnego na 14 sierpnia i ciesz się długim weekendem.

Dzień Wszystkich Świętych - wolne w listopadzie.

Przypadające na środę 1 listopada święto Wszystkich Świętych również pozwala zaplanować długi, 5-dniowy weekend, kosztem 2 dni przysługującego urlopu. Tym sposobem możesz cieszyć się wolnym w dniach 28.10-01.11 lub 1-5.11. ...a może by tak zaszaleć i wykorzystać 4 dni urlopu, by wypoczywać przez 9 dni?

Boże Narodzenie 2023

W bieżącym roku Święta Bożego Narodzenia prezentują się korzystniej niż w roku ubiegłym, wypadają bowiem w poniedziałek i wtorek. Wykorzystując przysługujący dzień wolny za sobotę 11 listopada oraz biorąc 2 dni dodatkowego urlopu w dniach 28-29 grudnia, możesz cieszyć się aż dziesięciodniowym wypoczynkiem: od soboty 23 grudnia aż po 1 dzień Nowego Rok 2024!


Życzymy udanego urlopu!