Osoby z niepełnosprawnością w pracy

Osoby z niepełnosprawnością w pracy

Osoby z niepełnosprawnościami to grupa społeczna, która wciąż spotyka się z licznymi barierami w sferze zawodowej. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na potrzeby i specyfikę pracy tych ludzi oraz stosować odpowiednią terminologię. W tym kontekście warto poruszyć kwestię językową i zastanowić się, dlaczego powinno się mówić "osoba z niepełnosprawnością", a nie osoba niepełnosprawna.

Dlaczego to jak mówisz ma znaczenie?

Zacznijmy od samej terminologii. Wydawać by się mogło, że to kwestia drugorzędna, ale w rzeczywistości słowa mają ogromną moc. Sposób, w jaki się o kimś mówi, wpływa na sposób, w jaki się o nim myśli, a w konsekwencji - na sposób, w jaki się z nim postępuje. Z tego względu terminologia odnosząca się do osób z niepełnosprawnościami musi być wyważona i precyzyjna.

Czym więc różni się określenie "osoba z niepełnosprawnością" od "osoby niepełnosprawnej"? Otóż pierwsze z nich podkreśla, że niepełnosprawność jest tylko jednym z aspektów tożsamości tej osoby. Nie jest ona jedynie "niepełnosprawną", ale przede wszystkim osobą, która ma swoje potrzeby, cele, marzenia i umiejętności. Określenie "osoba z niepełnosprawnością" odnosi się w większym stopniu do człowieka i wyraża szacunek dla tej grupy społecznej.

Z drugiej strony określenie "osoba niepełnosprawna" może sugerować, że to niepełnosprawność jest najważniejszym czynnikiem definiującym tę osobę. Może to prowadzić do uprzedzeń i stereotypów, co z kolei utrudnia integrację i akceptację osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie. Dlatego tak ważne jest, aby stosować terminologię, która nie tylko jest precyzyjna, ale też szanuje godność i tożsamość każdej osoby.

Bariery w pracy

Wracając do kwestii zatrudnienia osób z niepełnosprawnościami, warto zwrócić uwagę na wiele barier, z jakimi się borykają. Jedną z nich jest brak dostosowania środowiska pracy do ich potrzeb. Często osoby z niepełnosprawnościami potrzebują np. specjalistycznego sprzętu, dostępu do pomocy technicznej czy też pracy w bardziej elastycznych warunkach. Niestety, nie zawsze pracodawcy są gotowi na takie zmiany, co z kolei utrudnia zatrudnienie.

Innym problemem jest brak akceptacji ze strony otoczenia i stereotypów związanych z niepełnosprawnością. Niestety, wciąż często spotyka się sytuacje, w których osoby z niepełnosprawnościami są postrzegane przez pracodawców/ pracodawczynie czy koleżanki i kolegów z pracy jako osoby mniej kompetentne czy też niezdolne do wykonywania określonych zadań. Taki sposób myślenia jest nie tylko krzywdzący dla tych ludzi, ale też stanowi duże utrudnienie w integracji społecznej i zawodowej.


"Osobom z niepełnosprawnościami często proponuje się pracę nieadekwatną do wykształcenia bądź obniżającą kompetencje osoby." - mówi Malwina @nie.pelnosprytna - "Oferty dotyczą pracy za najniższą krajową lub prac fizycznych, np. ochroniarz, osoba sprzątająca, a ich wykonywanie jest utrudnione w przypadku niepełnosprawności fizycznej. Niektóre oferty mają zaś jedynie na celu ocieplenie wizerunku firmy, pokazując, że każda osoba jest w niej mile widziana, podczas gdy z dyskryminacją spotkamy się na dalszych etapach rekrutacji."


Trudności w znalezieniu satysfakcjonującej pracy mają także głębsze podłoże. Osoby z niepełnosprawnością mają bowiem utrudniony dostęp do edukacji, w tym kształcenia wyższego. Szkoły i uczelnie nie są dostosowane do ich potrzeb, chociażby w zakresie odpowiedniego dojazdu, przystosowania sal wykładowych, co skutkuje mniejszymi szansami na uzyskanie wyższych kwalifikacji zawodowych.

Dlaczego warto zatrudnić osobę z niepełnosprawnością?

Warto jednak zauważyć, że zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami ma wiele korzyści nie tylko dla samej osoby, ale też dla całej organizacji. Przede wszystkim zwiększa różnorodność perspektyw i umiejętności w zespole, co z kolei przekłada się na większą innowacyjność i kreatywność w pracy. Dodatkowo, zatrudnienie osoby z niepełnosprawnością może być także korzystne z punktu widzenia wizerunkowego firmy, która staje się bardziej otwarta i przyjazna dla różnorodnych grup społecznych.


"Ponadto, zatrudnienie ozn nie zawsze wymaga jakichkolwiek dodatkowych działań." - dodaje Malwina. - "Mamy różne rodzaje i stopnie niepełnosprawności, więc osoby z niepełnosprawnościami często pracują jak każdy inny, w tych samych warunkach. Może właśnie taka osoba obsługiwała Cię ostatnio w urzędzie?

Warto jeszcze dodać, by na rozmowach rekrutacyjnych zachowywać się wobec ozn jak wobec każdej innej osoby pracującej. Jeżeli natomiast zachodzi potrzeba dostosowania stanowiska pracy, należy poruszyć ten temat i zgodnie z prawem takie zmiany wprowadzić."


Bardzo ważne jest, aby pracodawcy i całe społeczeństwo zmieniali swoje podejście do osób z niepełnosprawnościami. Wymaga to przede wszystkim zrozumienia, że każda osoba, niezależnie od swoich ograniczeń, ma swoje mocne strony i umiejętności, które mogą być wartościowe dla organizacji. Wymaga to także większej otwartości i elastyczności w podejściu do kwestii dostosowania środowiska pracy oraz umiejętności współpracy i komunikacji z osobami z niepełnosprawnościami.


Podsumowując, osoby z niepełnosprawnościami to grupa społeczna, która wciąż spotyka się z wieloma barierami w sferze zawodowej. Dlatego tak ważne jest, aby stosować odpowiednią terminologię i szanować godność każdej osoby. Zatrudnienie osób z niepełnosprawnościami może być korzystne dla całej organizacji, wymaga jednak większej elastyczności i otwartości ze strony pracodawców i całego społeczeństwa.