Wyjazd do Belgii wiąże się z formalnościami, których koniecznie trzeba dopełnić. Jednym z nich jest wynajem mieszkania lub pokoju na czas pobytu, zwłaszcza gdy oferta pracy nie gwarantuje zakwaterowania.


Szukając pracy za granicą najlepiej zwracać uwagę na oferty, które zapewniają mieszkanie / pokój. Zakwaterowanie od pracodawcy to idealne rozwiązanie dla osób planujących krótszy pobyt. Jeżeli praca w Belgii nie jest organizowana przez agencję, a na własną rękę, wtedy wynajem mieszkania to jedna z kluczowych kwestii.


Jak znaleźć mieszkanie / pokój w Belgii?

Osoby, które mają znajomych lub rodzinę za granicą, często przez pierwsze tygodnie korzystają z ich gościnności. Natomiast gdy nie jest to możliwe, znalezieniem mieszkania / pokoju w Belgii warto zająć się jeszcze przed wyjazdem z Polski. W takim przypadku z pomocą przychodzi internet.

W sieci działa sporo stron, które oferują mieszkania lub pokoje na wynajem. Niektóre z nich dostępne są w języku polskim, więc nawet nie znając języka obcego, można trafić na interesującą ofertę. Warto również poszukać pomocy wśród użytkowników mediów społecznościowych. Na Facebooku działają otwarte grupy, w których zamieszczane są ogłoszenia dotyczące wynajmu mieszkań / pokoi w Belgii.

Polskojęzyczne portale oraz grupy z ofertami wynajmu to między innymi:

  1. belgia.net
  2. poloniusz.pl
  3. POKOJE – DOMY – MIESZKANIA w Belgii
  4. BELGIA MIESZKANIE PRACA

Natomiast szukając mieszkania lub pokoju w Belgii już po przyjeździe, można skorzystać z takich stron jak immo.vlan.be lub immoweb.be albo udać się bezpośrednio do biura wynajmu nieruchomości. Trzeba przy tym wiedzieć, że Belgowie rzadko kiedy sami zajmują się szukaniem lokatorów i powierzają to zadanie pośrednikom. Większość ogłoszeń w belgijskich portalach jest więc wystawiane i obsługiwane właśnie przez biura nieruchomości.


Ile kosztuje wynajem mieszkania / pokoju w Belgii?

Koszt wynajmu mieszkania / pokoju w Belgii zależy do lokalizacji nieruchomości. Drożej jest w dużych miastach, takich jak Bruksela, Antwerpia oraz Gandawa, niższe stawki obowiązują w mniejszych miasteczkach. Wiele zależy też od właścicieli, ponieważ ze względu na to, że ceny nieruchomości nie są regulowanie prawnie, mogą swobodnie ustalać wysokość czynszu. Oprócz tego nie obejmuje on rachunków, które powinny zamykać się w kwocie 140 euro.

Wynajem kawalerki w centrum Brukseli może wynieść ok. 870 euro za miesiąc. Natomiast mieszkanie na przedmieściach to koszt rzędu ok. 710 euro. W innych miastach zakwaterowanie w jednopokojowym mieszkaniu wyniesie od 400-500 euro. Najtańsze będzie wynajęcie umeblowanego pokoju w cenie od 300-350 euro. Ta ostatnia opcja pojawia się zwykle w polskich portalach ogłoszeniowych.

Wybierając pracę z ofertą zakwaterowania, także trzeba liczyć się wydatkami na mieszkanie, wynoszącymi ok. 100 euro.


Wynajem mieszkania w Belgii – formalności

W Belgii trzeba podpisać umowę dotyczącą wynajmu mieszkania, ponieważ ustne ustalenie szczegółów nie jest wiążące. Najczęściej podpisuje się umowę długoterminową, trwającą od 3 do 9 lat, zdarzają się też umowy krótsze, obejmujące okres do 3 lat.

Przed podpisaniem umowy najmu trzeba dopełnić kilku formalności – między innymi udowodnić swoją wypłacalność, na przykład okazując zaświadczenie od pracodawcy lub pasek płacowy. Potrzebny będzie również status rezydencji i pozwolenie na pobyt. Dopiero wtedy zawierana jest umowa najmu, która podpisywana jest w trzech egzemplarzach. Otrzymuje je wynajmujący, właściciel mieszkania lub pośrednik nieruchomości oraz lokalny urząd. Po podpisaniu umowy, trzeba zameldować się nowym miejscu.

To nie wszystko, ponieważ wynajęcie mieszkania w Belgii wiąże się z dodatkowymi obowiązkami:

Konieczność wpłacenia kaucji, której wysokość to dwa miesięczne czynsze. Jest ona wpłacana na specjalny rachunek bankowy, zakładany na nazwisko najemcy, ma pokrywać ewentualne szkody powstałe podczas użytkowania mieszkania lub rekompensatę dla wynajmującego za wcześniejsze zerwanie umowy.

Przeprowadzenie inwentaryzacji przed wprowadzeniem się do mieszkania. Trzeba dokładnie udokumentować jego stan – można zrobić to na własną rękę lub wynająć firmę. Raport stanowi podstawę do wyegzekwowania od właściciela naprawy usterek a także chroni lokatorów przed utratą części kaucji. Przy wyprowadzce warto ją powtórzyć i porównać z wynikami pierwszej inwentaryzacji.


Wynajem mieszkania w Belgii – co trzeba wiedzieć?

Zasady wynajmu mieszkania w Belgii przypominają te, które znamy z Polski. Są jednak pewne różnice, jak na przykład pokrywanie przez lokatorów kosztów przeglądów bądź napraw wynikających z eksploatacji lokalu. Zwykle mieszkania do wynajęcia w Belgii trzeba na własną rękę umeblować, a czasem też wyposażyć w niektóre sprzęty RTV/AGD.

Za wcześniejsze zerwanie umowy najmu właściciel otrzymuje rekompensatę w wysokości:

  1. po roku wynajmu – 3 miesięczne czynsze,
  2. po 2 latach – 2 miesięczne czynsze,
  3. po 3 latach – miesięczny czynsz.

O wyprowadzce należy poinformować z trzymiesięcznym wyprzedzeniem. Natomiast jeśli to właściciel wypowiada umowę, musi dać lokatorowi pół roku na opuszczenie mieszkania.