Ile zapłacisz podatku w Belgii?

Osoby, które mieszkają i pracują w Belgii, mają obowiązek rozliczyć się ze swoich dochodów. Podatki w tym kraju zaliczane są do najwyższych na świecie, dlatego warto wiedzieć wcześniej, jak kształtują się stawki.


Każdy, kto pracuje w Belgii, musi co roku składać zeznania podatkowe i odprowadzać tam podatki. Wpływ na ich wysokość mają nie tylko zarobki podatnika, ale między innymi jego sytuacja rodzinna lub ponoszone wydatki. Istnieje też kwota wolna od podatku, która wynosi 8860 euro – jeżeli zarobisz mniej, nie zapłacisz podatku w Belgii.


Jaki jest podatek w Belgii?

W Belgii, tak jak w Polsce, obowiązuje podatek progresywny, co oznacza, że po przekroczeniu określonego progu podatkowego, zapłacisz wyższą kwotę podatku. Odpowiednik belgijskiego urzędu skarbowego opracował cztery progi podatkowe, ich wysokość zależy od osiągniętych dochodów. Podatki w Belgii mogą wynosić od 25% do nawet 50%, dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu systemowi.


Progi podatku dochodowego:

  1. do 13 250 euro – 25%
  2. od 13 250 do 23 290 euro – 40%
  3. od 23 290 do 40 480 euro – 45%
  4. od 40 480 euro – 50%


Powinieneś wiedzieć, że ostateczna kwota podatku jaką zapłacisz, nie jest naliczana od całego twojego dochodu za poprzedni rok. W przypadku podatku progresywnego jest on podzielony na części, od każdej z nich podatek oblicza się oddzielnie. Na przykład przy kwocie 19 000 tysięcy euro płacisz 25% podatku od kwoty 13 250 euro i 40% podatku od pozostałych 5 750 euro.


Ulgi podatkowe w Belgii

Na wysokość podatku w Belgii wpływ mają także przysługujące ci ulgi. Abyś mógł z nich skorzystać, przynajmniej 75% wszystkich swoich dochodów musisz osiągnąć właśnie w tym kraju. Wtedy od podatku możesz odliczyć opłaty za żłobek, przedszkole czy opiekę nad dzieckiem, zakup ekologicznego samochodu, a nawet koszty alimentów. W Belgii największą ulgą jest kwota wolna od podatku.


Kwota wolna od podatku w Belgii

Na to, ile zapłacisz podatku w Belgii, wpływ ma także kwota wolna od podatku, która wersji podstawowej w roku 2021 wyniosła 8860 euro. System podatkowy w Belgii wskazuje, że jest to kraj prorodzinny, a sytuacja osobista może w znaczny sposób wpłynąć na ostateczną wysokość podatku.

Podatnik, który ma jedno dziecko, może liczyć na zwiększenie kwoty wolnej od podatku o 1610 euro. Przy dwójce dzieci jest to już 4 150 euro, przy trójce 9 430 euro, natomiast przy czwórce 15 250 euro. Później za każde kolejne dziecko kwota wolna od podatku zwiększa się o 5 820 euro.

Dotyczy to zresztą nie tylko dzieci, ale i innych członków rodziny (rodziców, rodzeństwa), którzy są na utrzymaniu podatnika. Koniecznym warunkiem jest ukończenie przez nich 65. roku życia – wtedy kwota wolna od podatku jest podwyższana o 3 270 euro. W przypadku gdy podatnik utrzymuje osobę niepełnosprawną, kwota wolna od podatku zostaje podwojona.


Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?

Jeśli pracujesz w Belgii, ale na stałe mieszkasz w Polsce, nie musisz płacić podwójnych podatków. Kwestie te regulują umowy międzynarodowe, którym podlega również nasz kraj. Rozwiązanie przyjęte w przypadku dochodu osiągniętego w Belgii to proporcjonalne odliczenie podatku. Oznacza to, że od polskiego podatku możesz odliczyć ten, który rozliczany był w Belgii.


Należy przy tym pamiętać, że od 1 stycznia 2021 roku ograniczono korzystanie z tzw. ulgi abolicyjnej dla osób pracujących za granicą, między innymi w Belgii. Stosowano ją, gdy opłacony tam podatek dochodowy był niższy niż w Polsce . Znowelizowanie ustawy oznacza, iż w ojczyźnie konieczne będzie dopłacenie różnicy pomiędzy podatkiem naszym, a zagranicznym. Ustawodawca nie znosi całkowicie ulgi abolicyjnej, ale ogranicza ją niskim limitem. Kwota odliczenia z tego tytułu nie może przekroczyć 1360 zł.