Zarobki - ile można zarobić w Szwajcarii?

Szwajcaria to kraj, w którym pracownicy otrzymują najwyższe zarobki w Europie. Prawo pracy nie określa tutaj jednak minimalnej stawki godzinowej dla pracownika. Jest to spowodowane decyzją Szwajcarów z referendum z 2014 r., w którym około 77 proc. z nich wypowiedziało się w przeciw gwarantowanej ustawą płacy minimalnej. Często w praktyce po prostu to pracownik i pracodawca ustalają indywidualnie wysokość wynagrodzenia odpowiednie dla stanowiska, czy posiadanego doświadczenia.

Mimo że w Szwajcarii nie obowiązuje minimalna stawka godzinowa dla pracownika imigracja zarobkowa z Polski do kraju ośnieżonych stoków górskich i szumiących wodospadów, ciągle kwitnie. Dlaczego? Nie ma co się jednak martwić o wyzysk pracowników! Szwajcaria nadal uchodzi za kraj, w którym obowiązuje najwyższe zarobki w całej Europie i jedne z wyższych na Świecie.

Dodatkowo, państwo to jest podzielone na tzw. kantony (regiony), które mają prawo decydować o wielu sprawach samodzielnie, w tym także o dodatkowych zapisach w prawie pracy. Jednym z nich jest Genewa, w której niedawno ustalono najwyższą płacę minimalną na świecie i aktualnie wynosi ona 23 franków za godzinę pracy. Za taką zmianą opowiedziało się w referendum 58% ankietowanych.


Przykładowe wynagrodzenia w Szwajcarii?

Zarobki różnią się w zależności od miasta / regionu, ale również od posiadanego doświadczenia. Jednak nie da się ukryć, że Szwajcaria pod względem ekonomicznym wychodzi na tle innych krajów bardzo ekonomicznie. Oto przykładowe stawki z serwisu jober.pl:

Stolarz/monter - 5000-5300 CHF / miesiąc

Mechanik samochodowy - 4900-5100 CHF / miesiąc

Kierowca - 5200 CHF / miesiąc

Sprzątaczka - 3100 CHF / miesiąc

Elektryk - 5600-6000 CHF / miesiąc

Pielęgniarka - 6000 CHF / miesiąc

Analityk medyczny - 5000-6250 CHF

Monter rusztowań - od 32 CHF / godzinę


Wysokość wynagrodzenia może być uzależniona od doświadczenia na danym stanowisku, posiadania unikalnych kompetencji czy poziomu znajomości języków obowiązujących w Szwajcarii. Pracodawcy, oprócz wynagrodzenia, mogą zaproponować opiekę polskiego koordynatora, pomoc w dopełnieniu formalności związanych z wyjazdem i znalezieniem mieszkania, wsparcie w opłaceniu ubezpieczenia zdrowotnego (w odróżnieniu do Polski w Szwajcarii ubezpieczenie opłaca pracownik). Warto zwrócić uwagę na to, czy jest gwarantowana liczba godzin w umowie, dobre warunki pracy i dobre opinie obecnych i byłych pracowników.

Warto pamiętać, że chociaż wysokość wynagrodzenia w Szwajcarii jest bardzo atrakcyjna, szczególnie w porównaniu do polskich warunków na rynku pracy, to z pewnością zachęca rodaków do wyjazdu do Szwajcarii, to jednak koszty życia też są jednymi z wyższych w Europie. Zapoznaj się z artykułem o tym, ile kosztuje życie w Szwajcarii i porównaj, które oferty będą atrakcyjne dla Ciebie.

Jeśli chcesz poznać aktualne oferty pracy w Szwajcarii zaglądnij na stronę https://szwajcaria.jober.pl/