Koszty życia w Szwajcarii

Przeglądając informacje o wysokości zarobków w Szwajcarii, można szybko wyobrazić sobie siebie opływającego w luksusach. I chociaż ten piękny kraj słynie z tego, że pracownicy mają jedne z wyższych stawek na świecie, to koszty życia też nie należą do najniższych. Chociaż nawet wypłata z niskopłatnych zawodów może zapewnić godne życie, odłożenie oszczędności może być problematyczne. Jak wyglądają przeciętne koszty życia w Szwajcarii?


Koszty zakwaterowania - mieszkanie lub pokój

Jest to niewątpliwie jeden z wyższych wydatków, które czekają co miesiąc na zapłatę. Wysokość opłat za mieszkanie zależy nie tylko od jego wielkości, ale także od standardu, ilości pomieszczeń oraz lokalizacji. Ze względu na to, że w dużych miastach są o wiele wyższe ceny mieszkań, poleca się, jeśli jest taka możliwość, szukania zakwaterowania w mniejszych miejscowościach na obrzeżach. W Szwajcarii komunikacja zbiorowa jest bardzo dobrze rozwinięta i nie powinno być problemu ze znalezieniem dobrego połączenia.


Zorientuj się też, jak w tej kwestii pomaga Twój przyszły pracodawca. Zdarza się, że pracodawcy oferują w ramach zatrudnienia wraz ze wsparciem w poszukiwaniu zamieszkania. Pamiętaj, że w Szwajcarii jest zdecydowanie wyższy popyt niż ofert wynajmu mieszkań. W związku z tym często wymagania właścicieli są bardzo konkretne i na podstawie przedstawionych dokumentów oraz dość szybko znikają, taka pomoc jest na wagę złota.


Jednak jak zdecydujesz się na poszukiwania na własną rękę, przygotuj się na trochę formalności. Jak to wygląda w praktyce? Więcej o wynajmie mieszkania znajdziesz w artykule: wynajem mieszkania/pokoju w Szwajcarii


Na jaki koszt należy się przygotować? W Zurychu ceny miesięcznego wynajmu wahają się od 600 CHF za kawalerkę do 17 000 CHF za 4-pokojowe mieszkanie. Warto zaznaczyć, że cena może być diametralnie wyższa dla mieszkania z widokiem na jezioro. Ogólnie w Szwajcarii za widok z okna można całkiem sporo zapłacić, ale czasem naprawdę warto!

W Genewie ceny miesięcznego wynajmu wahają się od 500 CHF za kawalerkę do nawet 16 500 CHF za 6-pokojowe mieszkanie. Natomiast w Le Sentier (oddalonym od Genwy o godzinę jazdy samochodem) za wynajem 4-pokojowego mieszkania zapłacimy 1455 CHF.


Ceny żywności i codzienne wydatki

Tak jak w przypadku opłat za mieszkanie, tutaj też musisz przygotować się na nawet 3-krotnie wyższe ceny niż w Polsce. Dlaczego, aby ograniczyć wydatki mieszkańcy przygranicznych kantonów, ochoczo jeżdżą na zakupy do sąsiednich państw.

To, na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że w tym kraju jest bardzo drogie mięso. Z tego też powodu dieta wielu Szwajcarów skłania się w kierunku żywienia bardziej wegańskiego, ponieważ to się po prostu bardziej opłaca. Dania mięsne są bardzo drogie. Natomiast najtaniej zakupy zrobisz w dyskontach spożywczych takich jak Aldi, Lidl czy Denner.

ProduktCena w CHFCena w PLN
Chleb2,309
Jaja4,9521
Mleko1,56
Ziemniaki28
Masło312
Filet z kurczaka1561
Szynka (1 kg)27,5112


Koszt transportu w Szwajcarii

Szwajcaria jest jednym z najlepiej skomunikowanych krajów w Europie. Transportem publicznym jesteś w stanie dojechać praktycznie wszędzie! Jest on wygodny, szybki, ale trochę kosztuje. Czy jest on jednak droższy od podróży samochodem?


Transport publiczny

Ceny transportu publicznego są bardzo zróżnicowane, ponieważ szwajcarski przewoźnik posiada szeroką ofertę biletową. Od biletów czasowych, strefowych (warto dodać, że w Szwajcarii spotkamy się aż z 7 strefami!), biletów „o godzinie 9”, do biletów dobowych, miesięcznych, rocznych czy grupowych. Ogólnie ceny w 1 i 2 strefie wahają się od 4,40 CHF za bilet godzinny przez 8,80 CHF za bilet 24-godzinny i bilet wielodniowy za 47,60 CHF. Jeśli interesują Cię aktualne ceny biletów, koniecznie zajrzyj na stronę przewoźnika: https://www.zvv.ch/zvv/de/abos-und-tickets/tickets.html


Utrzymanie samochodu

Patrząc na ceny biletów, można odnieść wrażenie, że jednak dużo tańsze będzie posiadanie samochodu. Niestety wchodząc głębiej w temat posiadania samochodu, można zostać sprowadzonym na ziemię kubłem zimnej wody. Poza oczywistymi wydatkami na samochód takimi jak paliwo czy ubezpieczenie. Musisz liczyć się z takimi kosztami takimi jak: podatek drogowy, winieta, koszty parkowania, przeglądy czy nawet mandaty!


Jak koszty utrzymania samochodu wyglądają w praktyce?


Litr paliwa 1,67 CHF

Ubezpieczenie roczne 530-2000 CHF (w zależności od ubezpieczyciela)

Winieta roczna 40 CHF

Podatek drogowy 200-500 CHF (w zależności od kantonu i rozmiaru silnika)

Parkowanie 85-300 CHF (miesięczne)

Przegląd samochodu 300-400 CHF

Mandat 40 CHF (minimalne wykroczenie o 1 km/h)


Podliczając te wszystkie wydatki zastanów się, czy aby na pewno samochód będzie tańszym środkiem transportu?


Podatki i ubezpieczenia

Szwajcaria jest państwem federalnym składającym się z 26 kantonów. To sprawia, że nie ma ono jednolitego systemy podatkowego, a każdy z kantonów posiada własne regulacje. Wynosi średnio ok. 850 CHF. Kwota może różnić się ze względu na stawki obowiązujące w danym kantonie.

Dodatkowo warto w domowym budżecie wziąć pod uwagę Serafe, czyli obowiązkowy abonament , który należy opłacić niezależnie czy posiada się radio, czy telewizor. Wysokość opłaty to 365 CHF.


Warto wziąć pod uwagę ubezpieczenie zdrowotne, które jest obowiązkowe dla każdej osoby przebywającej w Szwajcarii. To koszt rzędu 330 CHF.


Biorąc pod uwagę wysokość kosztów w Szwajcarii, można dojść do wniosku, że nie opłaca się wyjeżdżać tam do pracy. Wysokie koszty życia rekompensują wysokie wynagrodzenia i dobry standard życia. Szwajcaria jest nadal świetnym kierunkiem do emigracji zarobkowej dla Polaków.