Zakwaterowanie - wynajem mieszkania lub pokoju w Szwajcarii

Szwajcaria jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem pod względem poszukiwania pracy przez Polaków. Imigrantów przede wszystkim kuszą wysokie wynagrodzenia oraz dobre warunki życia w tym kraju. Warto jednak wiedzieć, że w Szwajcarii istnieje obowiązek meldunkowy.

W lokalnym urzędzie meldunkowym należy zgłosić się wraz z umową o pracę oraz umową najmu mieszkania. Dodatkowo trzeba mieć ze sobą: ważny paszport lub dowód osobisty oraz zdjęcie paszportowe.


Warto zaznaczyć, że niektórzy pracodawcy zapewniają pracę wraz z zakwaterowaniem, jednak warto sprawdzić, czy cena nie jest zbyt wygórowana i czy nie znajdzie się czegoś taniej na własną rękę.


Jakie dokumenty potrzebne są do wynajęcia mieszkania

  1. wypełniony wniosek o wynajem mieszkania
  2. kopia paszportu
  3. kopia pozwolenia na pobyt / pracę
  4. Dokument poświadczający, o braku zadłużenia
  5. Dokument poświadczający Twoje zarobki w okresie ostatnich 3 miesięcy.

Często decyduje kolejność zgłoszeń, więc nie warto długo czekać ze złożeniem oferty. W praktyce pierwsza osoba spełniająca warunki otrzyma możliwość wynajęcia mieszkania. Wzór umowy najmu znajdziesz na stronie: https://www.ch.ch/en/concluding-rental-agreement/


Gdzie szukać mieszkań do wynajęcia?

Jeśli masz już rodzinę lub znajomych na miejscu warto powiedzieć im, że szukasz mieszkania i by byli czujni na wszelkie ogłoszenia. Mieszkania i pokoje, szczególnie w dużych i popularnych miastach, są bardzo chodliwym towarem. Jeśli na początku nie masz wszystkich wymaganych dokumentów, warto rozejrzeć się za ofertami hosteli lub mieszkań przejściowych. Nie jest to najtańsza opcja, jednak warto mieć na uwadze, że poszukiwania mogą trwać dłużej niż zakładaliśmy,


Strony internetowe z mieszkaniami do wynajęcia

Proponujemy szukać ofert mieszkań i pokoi w Szwajcarii na trzech poniższych portalach:

ANIBIS.CH:

http://www.anibis.ch/de/immobilien-zu-vermieten–410/advertlist.aspx?sf=dpo&so=d


HOMEGATE.CH:

http://www.homegate.ch/rent/apartment/switzerland


IMMOSCOUT.CH:

http://www.immoscout24.ch/en/find/rent-apartment?s=2&t=1


Warto pamiętać, że ceny mieszkań w Szwajcarii wahają się w zależności od regionu, metrażu oraz lokalizacji.

Dla przykładu w Zurychu ceny miesięcznego wynajmu wahają się od 600 CHF za kawalerkę do 17 000 CHF za 4-pokojowe mieszkanie. Warto zaznaczyć, że cena może być diametralnie wyższa dla mieszkania z widokiem na jezioro. W Genewie ceny miesięcznego wynajmu wahają się od 500 CHF (2072,90 zł) za kawalerkę do 16 500 CHF (68392,25 zł) za 6-pokojowe mieszkanie. Natomiast w Le Sentier (oddalonym od Genwy o godzinę jazdy samochodem) za wynajem 4-pokojowego mieszkania zapłacimy 1333 euro (6052,89 zł).


Zakup mieszkania w Szwajcarii - ceny mieszkań na sprzedaż

Zakup mieszkania w Szwajcarii to kwoty wahające się od 230 000 CHF do nawet 7 milionów CHF w Genewie. Natomiast w Zurychu to kwoty rzędu 650 000 CHF do 3,5 miliona CHF.


Jeśli zależy Ci, by zaoszczędzić trochę na kosztach wynajmu, warto zastanowić się nad szukaniem mieszkania w mniejszych miejscowościach w okolicy dużych miast. Można znaleźć mieszkania w bardzo dobrej cenie, z dobrym standardem oraz z wygodnym dojazdem do większych miast. Wtedy w zamian za tańsze mieszkanie trzeba się liczyć z wydłużonym dojazdem do pracy.


Szukanie mieszkania w Szwajcarii nie należy do najłatwiejszych. Warto poszukać informacji o tym, czy pracodawca jest chętny pomóc w poszukiwaniach lub ma dostęp do mieszkań pracowniczych. Wiele, szczególnie większych firm, zdając sobie doskonale sprawę z problemów z wynajmem mieszkania przed przeprowadzką, organizuje poszukiwania dla swoich nowych pracowników – umawia się na spotkania z właścicielami mieszkań, pomaga z wymianą dokumentów itp. Warto zwrócić na to uwagę szukając pracodawcy lub znaleźć ofertę pracy zapewniającą zakwaterowanie. Zobacz: oferty pracy z zakwaterowaniem