Przed rozpoczęciem pracy w Austrii, na co zwrócić uwagę?

Praca w Austrii - co warto wiedzieć?

Austria, większości z nas może kojarzyć się przede wszystkim z feriami zimowymi i wyjazdem w Alpy. Mimo że nie jest to najpopularniejszy kierunek emigracji, dla ponad 65 tysięcy naszych rodaków okazała się przyjaznym krajem do pracy.

Według corocznych raportów prestiżowego ośrodka konsultingowego Mercerer, Wiedeń, czyli stolica Austrii, uchodzi za najlepszą stolicę do życia w Europie. W 2019 roku Wiedeń obronił ten tytułu już 10. raz z rzędu! W rankingu są brane pod uwagę takie czynniki jak: jakość służby zdrowia, sytuacja gospodarcza i polityczna, rozwój infrastruktury, oferta rozrywkowa, poziom edukacji i stosunek do środowiska. Całkiem sporo wymagań trzeba spełnić, prawda? Jak to jednak wygląda w rzeczywistości?


Ile możesz zarobić w Austrii?

Nikogo nie powinien zaskoczyć fakt, że zarobki są zróżnicowane i zależą od wielu czynników m.in. od Twojego doświadczenia, znajomości języka, czy posiadanych kwalifikacji. Jednak w porównaniu do zarobków w Polsce mogą wyjść znacznie atrakcyjniej. Dla przykładu jako hydraulik jesteś w stanie zarobić 2800 euro, a opiekun w domu opieki 2900 euro. Lakiernik samochodowy z doświadczeniem może liczyć na wypłatę w wysokości 2500 euro. Jeśli szukasz ofert pracy zajrzyj na austria.jober.pl.

A wiesz, że w Austrii nie ma ustawowo ustalonej płacy minimalnej?. Jednak od 2020 roku we wszystkich zbiorowych układach pracy znalazł się zapis o zapewnieniu osobom pracującym minimum 1500 euro miesięcznie.


Formalności

Co najważniejsze - nie można podjąć pracy bez zameldowania! W Austrii obowiązuje ustawa o rejestracji, która wymaga od osób tam przebywających i planujących pracę powyżej 4 miesięcy, rejestracji we właściwym na miejsce zamieszkania urzędzie rejestracji w przeciągu 3 dni od daty przyjazdu. Do złożenia wniosku będziesz potrzebować ważnego dokumentu tożsamości i 50 euro. Po pięciu latach legalnego pobytu w Austrii możesz wnioskować o „zaświadczenie o stałym pobycie”. Ustawa o rejestracji wymaga również wymeldowania w momencie opuszczania kraju. Jeśli się tego nie dopilnuje, może zostać nałożona grzywna.

W Austrii wymagane jest również wyrobienie karty podatkowej (Lohnzettel). Na jej podstawie pracodawca będzie odprowadzał składki do urzędu skarbowego.


Rodzaje umów o pracę

Tutaj Cię raczej nie zaskoczymy. Rodzaje umów o pracę są identyczne jak w Polsce, czyli umowa na okres próbny, na czas określony i nieokreślony. Podobnie jak w prawie polskim, trzecia umowa o pracę na czas określony automatycznie staje się umową na czas nieokreślony. Warto domagać się, aby otrzymać umowę w formie pisemnej. Jeśli jednak z jakichś powodów jej nie otrzymasz, możesz domagać się wydania Karty Pracy (Dienszettel). Jest ona poświadczeniem zatrudnienia i określa podstawowe prawa i obowiązki. Nie zostanie wydana, jeśli zatrudnienie nie przekracza 1 miesiąca.


Znajomość języka

Zgodnie z zapisem w konstytucji, językiem urzędowym Austrii jest język niemiecki. Może się jednak zdarzyć, że mimo że znasz ten język, to nie do końca zrozumiesz rodowitego Austriaka. Tak jak w Polsce spotykasz się z językiem śląskim, kaszubskim, góralskim, tak w Austrii spotkasz się z dialektem austryjackim. Niestety nie ma kursów „języka austryjackiego” i jedynym sposobem nauki jest po prostu obcowanie z ludźmi w tym kraju.

Jeśli chcesz podszkolić swój język niemiecki, spójrz na nasze podpowiedzi o domowych sposobach na naukę języka niemieckiego (podlinkować).


Jak znaleźć mieszkanie?

Obecnie większość ofert pracy w Austrii obejmuje także zapewnienie zakwaterowania na czas podejmowanej pracy. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielne poszukiwanie mieszkania. Warto pamiętać, że często w ofertach wynajmu podawany jest czynsz netto "Nettomiete", do niego należy doliczyć np. opłaty za wodę, za wywóz śmieci i inne koszty - i tę łączną kwotę wypłaca się właścicielowi mieszkania.


Czy opłaca się pracować w Austrii?

Według austriackiego urzędu statystycznego w 2015 roku w Austrii przebywało 54 tysiące Polaków, w 2021 jest to już 65,5 tysiąca. Czym kusi naszych rodaków ten kraj? Po pierwsze zarobkami, ale także mała ilość formalności, którymi trzeba się zająć przed rozpoczęciem pracy.

Aby sprawdzić, czy zarobki i warunki życia są atrakcyjne, warto je porównać z informacjami na temat tego, ile kosztuje życie w Austrii.