Ile kosztuje życie w Austrii?

Ile kosztuje życie w Austrii?

Polacy lubią przeliczać wysokość zarobków w obcej walucie na złotówki. Nic w tym dziwnego, ponieważ mogą z tego wyjść całkiem fajne sumy. Jednak przez takie analizy to może się wydawać, że życie w za granicą jest drogie. Jednak trzeba przyznać, że ceny w Austrii są adekwatne do zarobków. Przy umiarkowanie oszczędnym trybie życia można odłożyć całkiem niezłe pieniądze. Jak to wygląda w praktyce?


Ceny wynajmu mieszkania w Austrii

We Wiedniu, w którym znajduje się najwięcej ofert pracy, za wynajem mieszkania trzeba zapłacić od 670 euro za kawalerkę do nawet 1900 za 3-4 pokojowe mieszkanie. Cena zależy od wielkości wynajmowanego mieszkania oraz jego standardu. Dla osób, którym nie zależy na całym mieszkaniu i mogą zaakceptować mieszkanie ze współlokatorami, jest możliwość wynajmu pokoju. Ceny takiego rozwiązania plasują się w granicach 260-460 euro w 4-pokojowym apartamencie.

Im dalej od stolicy tym mieszkania są tańsze, ale wcale nie trzeba szukać daleko! W Leopoldsdorfie, który bezpośrednio sąsiaduje z Wiedniem, znajdziesz 3-pokojowe mieszkania już w cenie 890 euro. Jest różnica prawda? A jak w takim razie wygląda dojazd? Nie wygląda to źle, bo to raptem 25 minut samochodem do ścisłego centrum Wiednia. Gdzie warto szukać mieszkań? Oto kilka polecanych stron

  1. https://www.immobilienscout24.at/
  2. https://immobilien.derstandard.at/


Ceny produktów spożywczych w Austrii

Nie da się ukryć, że ceny żywności w Austrii są wyższe niż w Polsce, jednak nie są przytłaczające, gdy zarabia się w euro. Najpopularniejszymi, a zaraz jednymi z najtańszych sklepów są: Billa, Hofer, Lidl, Merkur.


Poniżej, dla porównania, przedstawiamy uśrednione ceny za podstawowe artykuły spożywcze.

ProduktCena
Chleb1,90 euro
Mleko1 euro
Jaja2,50 euro
Jabłka (1kg)2,20 euro
Ziemniaki1,50 euro
Woda mineralna (1,5l)0,60 euro
Pierś z kurczaka (1kg)10 euro


Ogólne koszty miesięcznego wyżywienia jednej, oszczędnej osoby kupującej w supermarketach, waha się w przedziale 300-400 euro.


Transport

Transport publiczny

Sieć transportu publicznego jest bardzo rozbudowana. W samym Wiedniu do wyboru jest 5 linii metra, 28 linii tramwajowych i 131 linii autobusowych! Warto zaznaczyć, że kupując jeden bilet, możesz podróżować wszystkimi wyżej wymienionymi środkami transportu aż do momentu dotarcia do celu. Ilość przesiadek jest nieograniczona w żaden sposób! Cena za bilet jednorazowy wynosi 2,40 euro, a za bilet tygodniowy lub 72-godzinny zapłacisz 17,10 euro. Dość niedawno został wprowadzony również bilet roczny, który w zależności od metody płatności, kosztuje od 365 do 396 euro. Więcej na temat cen znajdziesz na oficjalnej stronie przewoźnika: https://www.wienerlinien.at/Własny samochód

Czy opłaca się posiadać własny samochód w Austrii? Wiele zależy od tego czy auto będzie zarejestrowane w Polsce, czy w Austrii. Chodzi tu o kwestię opłacania podatku drogowego, który jest w Austrii obowiązkowy i opłacany z ubezpieczenia za auto oraz podatku ekologicznego, który jest pobierany jednorazowo przy rejestracji/kupnie samochodu. Jeżdżąc na polskiej rejestracji, musisz się liczyć z częstymi kontrolami drogowymi. Policja przez takie kontrole upewnia się czy właściciel samochodu nie unika płacenia wyżej wymienionych podatków.

Jeśli będziesz poruszać się autostradami, musisz posiadać ważną winietę, koszt takiej winiety w 2021 roku to 92,50 euro/rok. Do winiet oczywiście dochodzi jeszcze paliwo i opłaty parkingowe. Za paliwo zapłacisz 1,21 euro/l, natomiast opłaty parkingowe uzależnione są od długości parkowania. W kioskach są do wyboru bilety fioletowe, czerwone, błękitne, zielone i żółte. Każdy z kolorów określa długość postoju. Za 15 minut postoju nie zapłacisz nic, jednak za 120 minut parkowania opłata wyniesie 4,40 euro. Istnieje również możliwość parkowania na parkingach Park & Ride, gdzie opłata dzienna wynosi 3,60 euro. W Austrii nie ma możliwości wykupienia biletów długoterminowych bądź abonamentu parkingowego.


Podatki

Aktualnie w Austrii obowiązuje aż 5 progów podatkowych. Wcześniej, dość niedawno, bo do końca 2020r., obowiązywało ich 6. Jak to teraz wygląda?


Procent podatku dochodowego

Wysokość ZarobkówProcent Podatku Dochodowego
11 001 - 18 00025%
18 001 - 31 00035%
31 001 - 60 00042%
60 001 - 90 00048%
90 001 - 1 000 00048%A co jeśli zarabiasz mniej niż 11 000 euro? Jesteś wtedy zwolniony z płacenia podatku dochodowego. Jeśli zarabiasz więcej, możesz ubiegać się o ulgi podatkowe tj.:

  1. ulga na dzieci,
  2. ulga z powodu prowadzenia podwójnego domostwa,
  3. ulga wobec kosztów dojazdu do pracy,
  4. ulga wobec kosztów leczenia.


Choć koszty życia w Austrii wydają się bardzo wysokie, a dodatkowo stawki podatków mogą przyprawiać o zawrót głowy to gdy porównamy je z możliwymi zarobkami oraz tym, co może zaproponować polski rynek pracy, wyjazd do Austrii nadal jest atrakcyjny dla wielu.