Zarobki - ile można zarobić w Austrii?

Ile można zarobić w Austrii

Austria, choć nie należy do najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej Polaków, jest nadal dość atrakcyjnym miejscem do szukania pracy. Dlaczego? Firmy austriackie wciąż szukają pracowników, szczególnie na stanowiska niższego szczebla, a dodatkowo zazwyczaj zapewniają bardzo dobre warunki do pracy i życia. Tutaj też najłatwiej zdobyć pracę sezonową, przede wszystkim w turystyce, czy rozrywce.


Zarobki zależą zarówno od posiadanego doświadczenia, jak i znajomości języka niemieckiego. Warto zaznaczyć, że nie jest to wymagane, dość często pojawiają się oferty pracy, w których niewymagane jest doświadczenie, ani umiejętność porozumiewania się w języku niemieckim - to bardzo pomaga przy szukaniu pracy przez młode osoby.


W wysokości zarobków dużą rolę odgrywa to, w jakim regionie kraju się znajdziesz. Najwięcej możesz zarobić w Wiedniu oraz w północnych terenach Austrii. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, że wtedy rosną też koszty życia.


Dodatki do pensji

Wielu pracodawców oferuje dodatki do pensji. Najczęściej jest to wypłacanie dodatku urlopowego (13stki) oraz dopłata przedświąteczna (14stka). Wysokość tych dodatków wynosi najczęściej równowartość miesięcznego wynagrodzenia w momencie, kiedy u danego pracodawcy przepracujemy pełny rok. Jeśli pracujemy krócej, ta kwota jest proporcjonalnie zmniejszana.


Czy w Austrii jest płaca minimalna?

W Polsce jesteśmy przyzwyczajeni do ustalonej ustawowo płacy minimalnej. Jest ona z jednej strony zabezpieczeniem pracowników przed wyzyskiem, a z drugiej pewnego rodzaju wyznacznikiem wysokości wynagrodzeń. Natomiast w austriackim systemie prawnym nie przewidziano takiego rozwiązania. Natomiast wysokość płac minimalnych ustalają układy zbiorowe przeznaczone dla poszczególnych zawodów. Każda branża ustala swoje stawki i są one aktualizowane co roku. Regulują one także kwestie powyżej, dodatków do pensji i innych aspektów dotyczące pracowników.


Jak wyglądają stawki w praktyce?

Poniżej przedstawiamy kilka wybranych stawek pochodzących z ogłoszeń na portalu austria.jober.pl. Stawki te mogą się różnić w zależności od regionu, specyfiki danej pracy czy nawet konkretnej firmy.

Mechanik samochodowy - 2 200 Euro / miesiąc

Pokojówka - 1 400 Euro / miesiąc

Stolarz meblowy - 14 Euro / godzinę

Ślusarz - 2 800 Euro / miesiąc

Spawacz TIG/WIG - 2400 Euro / miesiąc

Pielęgniarz/Pielęgniarka - 2 500 Euro / miesiąc

Operator żurawia wieżowego - 15 Euro / godzinę

Kucharz - 1 700 - 1 900 Euro / miesiąc

Elektryk budowlany/przemysłowy – 2 700 Euro / miesiąc

Elektryk / Elektromonter - 2 200 - 2 500 Euro / miesiąc


Chociaż Austria to nadal mało popularny kierunek wyjazdów do pracy dla Polaków to jest ona warta rozważenia. Można znaleźć dobrą pracę, ze stabilnym zatrudnieniem, bądź pracę sezonową, która pozwoli dorobić do domowego budżetu. Tamtejszy rynek pracy jest przyjazny dla obcokrajowców, a wymagania pracodawców możliwe do spełnienia.