Zakwaterowanie - wynajem mieszkania lub pokoju w Holandii

Od wielu lat, Holandia jest jednym z popularniejszych kierunków emigracji zarobkowej dla Polaków. Bogata oferta prac sezonowych, co roku przyciąga rzesze studentów oraz osób, które chcą podreperować swój domowy budżet. W 2019 roku, według raportu Głównego Urzędu Statystycznego, w Holandii przebywało około 125 tysięcy Polaków. Jednak już teraz GUS podaje, że ta liczba znacznie wzrośnie w następnym raporcie. Dlaczego? Głównym powodem zwiększenia emigracji jest fala zwolnień głównie w gastronomii i hotelarstwie spowodowana pandemią oraz dynamiką ogłaszanych obostrzeń.


Jak wygląda sytuacja z wynajmem pokoi i mieszkań?

W Holandii, jak i w innych krajach Unii Europejskiej, jest duża liczba ogłoszeń o pracę, gdzie pracodawca oferuje zatrudnienie wraz z zakwaterowaniem. Koszt lokum jest pobierany bezpośrednio z wynagrodzenia i jest to kwota rzędu 60-100 euro/tydzień. Należy się liczyć z tym, że często kwatery robotnicze nie należą do rozwiązań o wysokim standardzie, jednak coraz częściej pracodawcy oferują dobre warunki, z pełnym umeblowaniem. Jednak nadal dużo pracowników podejmujących pracę w Holandii decyduje się na wynajem bezpośrednio od właścicieli lub przez agencje nieruchomości. Gdy w grę wchodzi dłuższy pobyt w Holandii, niekiedy korzystniejszy okazuje się zakup mieszkania na własność.


Ceny mieszkań i pokoi

Jak w każdym kraju, tak i w Holandii wysokość opłat za wynajem uzależniony jest od miasta. Najdroższe mieszkania i pokoje znajdziemy oczywiście w Amsterdamie. Im dalej od stolicy, tym zdecydowanie taniej. Ceny pokoi w Amsterdamie czy Hadze wahają się od 350 do 600 euro, natomiast najtańsza kawalerka w Amsterdamie kosztuje od 700 do 1200 euro. Zdarzają się też okazje, w których za kawalerkę licząca 19m² (bez umeblowania!) zapłacić można nawet 250 euro, jednak nie jest to standard. Najdroższe, kilkupokojowe mieszkania mogą osiągnąć cenę 2500 euro za miesiąc.

Należy pamiętać, że w koszty wynajmu wliczają się takie wydatki jak: czynsz (hurr), kaucja (borg), koszty administracyjno-księgowe, koszty eksploatacyjne tj. prąd, woda, gaz.


Gdzie szukać ogłoszeń?

W Internecie znajdziemy wiele stron oferujących wynajem pokoi i mieszkań w Holandii, jednak, jak wszędzie, należy uważać na oszustów i naciągaczy. Warto korzystać ze sprawdzonych źródeł i polecanych stron.


Najczęściej odwiedzanymi stronami w poszukiwaniu mieszkania lub pokoju na wynajem są:

 1. www.ogloszenia.niedziela.nl
 2. www.huurwoningen.nl
 3. www.marktplaats.nl
 4. www.pararius.nl
 5. www.funda.nl

Ogłoszenia można również znaleźć na grupach na Facebook’u:

 1. Mieszkania w Holandii
 2. Wynajem mieszkań/pokoi Holandia
 3. Pokoje / mieszkania Holandia / szukam - wynajmę


Na co zwrócić uwagę przy wynajmie?

Przede wszystkim zwróć uwagę na umowę i proponowane warunki. Jeśli podpisujesz umowę bezpośrednio z właścicielem, to do jej podpisania będzie potrzebny wyłącznie dowód osobisty. Jeśli jednak stroną umowy jest agencja nieruchomości, może ona wymagać przedstawienia umowy o pracę lub zaświadczenia o dochodach, które uzyskasz w miejscowym urzędzie skarbowym (Belastingdienst) lub u pracodawcy.


Co powinna zawierać umowa?

 1. dane najemcy i wynajmującego
 2. wysokość czynszu, kaucji i innych opłat (prąd, gaz, woda)
 3. adres i dokładny opis aktualnego stanu mieszkania
 4. datę rozpoczęcia i ewentualnego zakończenia okresu wynajmu
 5. zasady wypowiedzenia umowy
 6. termin i sposób płatności
 7. regulamin domu
 8. warunki utrzymania mieszkania (np. drobne naprawy, remonty).


Istnieje duże prawdopodobieństwo, spotkania się z tak zwanym "regulaminem domu", który stanowi załącznik do umowy. Taki dokument ściśle określa warunki, które wynajmujący powinien przestrzegać. Co może znaleźć się w regulaminie? Na przykład: zakaz posiadania zwierząt domowych, zakaz palenia w pomieszczeniach, zakaz noclegowy dla osób nieujętych w umowie.


Każdy właściciel nieruchomości może stworzyć własny regulamin, którego należy przestrzegać. Co ważne, jakiekolwiek uchybienia regulaminu mogą skutkować natychmiastowym anulowaniem umowy!


Zameldowanie a koszty wynajmu

Pamiętaj, aby przy wynajmie mieszkania zwrócić uwagę, czy najemca wyraża zgodę na meldunek. Jest on niezbędny do podjęcia legalnej pracy w Holandii, ale również dzięki temu zyskujesz przywileje, które mogą wspomóc Cię finansowo przy wynajmie.

Jeśli podejmujesz pracę wraz z zakwaterowaniem przez agencję pracy, ten obowiązek Cię nie dotyczy.


Chcesz dowiedzieć się więcej o pomocy finansowej? Zajrzyj na stronę i oblicz wysokość dofinansowania:

https://www.belastingdienst.nl/rekenhulpen/toeslagen/

https://www.tnpfiscaal.nl/klienci-indywidualni/dofinansowania/huurtoeslag-do-mieszkania/


Więc na co się zdecydować?

Wybór miejsca zakwaterowania może przyprawić o ból głowy. Gdy wyjeżdżasz po raz pierwszy, nie wiesz czego się spodziewać albo w jakim miejscu szukać mieszkania na własną rękę. Pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z kwater proponowanych przez agencję bądź pracodawcę. Jest to pewne miejsce noclegowe. Możesz potraktować je jako lokum tymczasowe. Po przyjeździe na miejsce zawsze możesz zrezygnować z kwatery pracowniczej i poszukać innego zakwaterowania lokalnie.