Zarobki - ile można zarobić w Holandii?

Zapewne więcej niż w Polsce. Wysokość wynagrodzenia jednak, jak w innych częściach świata, uzależniona jest od wielu czynników m.in.: wykształcenia, doświadczenia, rodzaju pracy czy nawet miejsce jej wykonywania. Wydawać by się mogło, że pandemia COVID-19 znacząco wpłynie na wysokość wynagrodzeń, obniżając je, jednak Holenderski Urząd Statystyczny (CBS) podaje, że w 2020 roku dochód na jedno gospodarstwo domowe wzrósł o 2,4% w stosunku do roku 2019! Jak się przedstawia?


W Holandii tendencję wzrostu poziomu wynagrodzeń można zaobserwować już od kilku lat. To państwo z mocną i stabilną gospodarką, która nieustannie się rozwija. 


Źródło: https://www.cbs.nl/nl-nl/nieuws/2021/12/reeel-beschikbaar-inkomen-huishoudens-2-4-procent-hoger-in-2020


Ofert pracy w Holandii jest obecnie bardzo dużo i wciąż pojawiają się nowe. Obecnie zdecydowana większość z nich obejmuje pracę fizyczną, jednak znajdą się oferty, które zadowolą też osoby z wymaganymi kompetencjami, doświadczeniem i bardzo dobrą znajomością języka niderlandzkiego.


Sprawdź aktualne oferty na holandia.jober.pl


Płaca minimalna w Holandii

Jak co roku, tak i tym razem, stawki minimalne w Holandii zostały zmienione. W 2021 roku znów są wyższe w stosunku do lat poprzednich. Pamiętaj jednak, że w Holandii obowiązuje tzw. “wiekówka”, która dotyczy nie tylko obywateli państwa, ale również obcokrajowców. 

Na czym polega “wiekówka”?

Ten system płac dla osób do 21. roku życia ma na celu odciągnięcie młodych ludzi od pracy i skupienie się na wykształceniu. Jednak wiele młodych osób mieszkających w Holandii nie jest zadowolona z tego rozwiązania, dlatego też państwo holenderskie z roku na rok podwyższa stawki minimalne. Jak to wygląda w 2021 roku? Obecnie wyjeżdżając do pracy po maturze (czyli w wieku 19 lat) możesz liczyć na zarobek rzędu € 5,84 przy 40-godzinnym tygodniu pracy, natomiast mając 21 lat, otrzymasz już € 9,72 za tą samą pracę.


Przy szukaniu pracy należy zwrócić również uwagę na normę czasu pracy. W Holandii może ona wynosić 36, 38 lub 40 godzin tygodniowo, co w realny sposób przekłada się na wysokość wynagrodzenia.

Wiek36 godzin38 godzin40 godzin
19 lat6,496,145,84
20 lat8,658,197,78
21+10,8010,249,72

Oczywiście, gdy pracownik będzie wykonywał swoje obowiązki w godzinach nadliczbowych, w sobotę bądź święto to otrzyma dodatkowe wynagrodzenie lub dzień wolny. 


Za pracę powyżej 8 godzin (przy 40-godzinnym tygodniu pracy), pracę w nocy oraz pracę w sobotę otrzymasz 125% stawki dziennej. Za pracę w niedzielę będzie to 150% stawki dziennej, natomiast za pracę w święta 200%.


Przykładowe stawki w Holandii

Kucharz – 11-12 euro / h

Pracownik hali z kwiatami - 10-16 euro / h

Kompletowanie zamówień - 300-350 euro / tydzień

Monter rusztowań przemysłowych - 10-17 euro / h

Rozładunek towaru - 350-360 euro / tydzień

Pracownik produkcji - 12 euro / h

Operator wózka widłowego - 13 euro / h

Magazynier - 330-350 euro / tydzień

Spawacz - 13-15 euro / h

Glazurnik - 520-650 euro / tydzień

Osoba do pracy przy kredytach, leasingach - 12 euro / h

Telemonter /Monter światłowodów FTTH - 14-16 euro/h


Dodatek urlopowy (vakantiegeld)

Nie ma znaczenia czy pracujesz i mieszkasz na stałe w Holandii, czy jesteś pracownikiem sezonowym. Kraj tulipanów zapewnia każdemu pracownikowi dodatek urlopowy w wysokości 8% wynagrodzenia.


Pracując na pełny etat, przysługuje Ci 16 godzin urlopu po każdym przepracowanym miesiącu. W Holandii nie ma możliwości wypłacenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Pracodawca jest zobowiązany do udzielenia urlopu w wymiarze trzech tygodni z rzędu lub trzech 7-dniowych transz w różnych odstępach czasu (jest to wymiar rocznego urlopu, który należy proporcjonalnie obliczać w zależności od czasu trwania Twojej umowy w Holandii).


Jak otrzymać dodatek urlopowy w Holandii?

Dodatek jest wypłacany przez pracodawcę na koniec maja lub na początku czerwca (jeśli pracujesz sezonowo w innym okresie, musisz złożyć wniosek do pracodawcy o wypłatę w innym terminie). Wysokość dodatku wynosi 8% rocznych zarobków brutto (przed opodatkowaniem). Jak obliczyć?


Przykład:

Załóżmy, że zarabiasz 1600 euro brutto miesięcznie. W takim wypadku obliczając dochód roczny (mnożymy przez 12 miesięcy) wychodzi 19 200 euro brutto. Od tej kwoty wyliczamy 8%, czyli 1536 euro brutto (przed opodatkowaniem). 

Ile realnie jesteś w stanie oszczędzić?

To już bardzo indywidualna sprawa. Osoby, które decydują się na wyjazd do Holandii w poszukiwaniu pracy, najczęściej nastawiają się na to, że spotkają w niej lepsze warunki życia i wyższe zarobki, niż w Polsce. I tak realnie jest! Musisz jednak pamiętać, że jeśli nie masz znajomości języka niderlandzkiego oraz kwalifikacji potrzebnych do zajmowania lepiej płatnych stanowisk to będziesz prawdopodobnie zarabiać pieniądze zbliżone do płacy minimalnej. Przed podjęciem zatrudnienia warto sobie skalkulować, czy zaoferowana praca będzie atrakcyjna i współmierna do ponoszonych kosztów (więcej o kosztach przeczytasz tutaj: Koszty życia w Holandii).