Koszty życia w Holandii

Wyjazdy do Holandii do pracy są wciąż bardzo popularne wśród Polaków. To otwarty, przyjazny i bezpieczny kraj, w którym dobrze się żyje, dlatego jest częstym wyborem polskich pracowników zarówno do pracy sezonowej, jak i na pobyt stały. A czy opłaca się pracować w Holandii i odłożyć zadowalające oszczędności?


Dziś powiemy kilka słów o kosztach życia w Holandii. 


Koszt Mieszkania w Holandii

Pracując w Holandii, musisz pomyśleć o zabezpieczeniu się pod kątem mieszkaniowym. Dość często zdarza się, szczególnie przy pracy sezonowej, że pracodawca wspiera pracownika w tym aspekcie (oferuje kwatery w ramach umowy lub za niewielką opłatą). Nie znajdziesz w tym rozwiązaniu z pewnością luksusu, ale jest to przydatne przy mocno ograniczonym budżecie. Jeśli szukasz lepszych warunków, warto rozejrzeć się za mieszkaniem na wynajem.

Wysokość kosztu wynajmu zależy w dużej mierze od miejsca pobytu, wielkości miasta, a także odległości od centrum. Oczywiście najdrożej jest w samej stolicy - Amsterdamie. Średnio wynajem pokoju kosztuje tam od około 350 do 600 euro za miesiąc, wynajem mieszkania (kawalerki) zaczyna się od 700 do 1200 euro. Do tego należy doliczyć koszty rachunków, które często zależą od stylu życia i wielkości mieszkania. Dodatkowo należy doliczyć kaucję, która najczęściej stanowi równowartość jednego bądź kilku czynszów.

Więcej o warunkach szukania mieszkania znajdziesz w artykule: Szukanie mieszkania lub pokoju w Holandii


Znajdziesz też bez problemu oferty pracy, które oferują mieszkanie lub pokój

Żywność i chemia domowa

Choć w przeliczeniu kosztów za żywność na złotówki ceny mogą wydawać się wysokie, to w zestawieniu z zarobkami wychodzą one dość przeciętnie. Najlepsze ceny w Holandii znajdziemy w dyskontach, a jeżeli liczymy na polskie produkty, to musimy się przygotować na nieco większy wydatek (można spotkać w Holandii polskie sklepy, ale zazwyczaj są one droższe). Jeśli mieszkamy w pobliżu granicy z innym państwem, warto sprawdzić, czy parę kilometrów dalej ceny nie okażą się atrakcyjniejsze. Wtedy warto zrobić większe zakupy, nawet jadąc po produkty kilkanaście kilometrów.

Wysokość miesięcznych wydatków zależy w dużej mierze od konkretnych preferencji. Myślimy, że należy na 2 osoby założyć mniej więcej 500-700 euro.

Przykładowe ceny:

 1. chleb - 1,30 euro
 2. mleko - 0,89 euro
 3. filet z kurczaka - 6 euro/kg
 4. kawa - 2,59 euro/250g
 5. 10 jajek - 2,20 euro
 6. wędliny 100g - 2 euro
 7. brokuły - 2 euro/szt
 8. żel do prania - ok. 15 euro/ opakowanie 50 prań
 9. pasta do zębów - 1,50 euro

Oczywiście ceny mogą się różnić w zależności od miasta i wybranego sklepu. 


Ceny komunikacji i transportu w Holandii

Komunikacja miejska, a także koszty utrzymania własnego samochodu (paliwo, naprawy) nie należą do najniższych. Dzięki temu, a także dzięki rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych, transport rowerowy jest w Holandii bardzo popularny. Jednorazowy bilet na autobus to wydatek 2-4 euro. Bilet na pociąg 2 kl. na krótki dystans (do 100 km) kosztuje około 25 euro.

Korzystając z taxi, zapłacimy 20 euro za każde przejechane 5 km.

Koszty paliwa są jednymi z wyższych w Europie. Cena za litr benzyny to wydatek rzędu 1,85 euro. Opłata parkingowa w miastach kształtuje się od 3 do 7,50 euro za godzinę. Jest jeszcze podatek drogowy, którego wysokość zależy od wielkości i ciężaru samochodu. I oczywiście należy doliczyć także ubezpieczenie samochodu - tu również wysokość opłat, tak jak w Polsce, jest rozpatrywana indywidualnie


Inne wydatki

Decydując się na pracę w Holandii, musisz sobie zdawać sprawę, że podatki w tym kraju są jednymi z najwyższych w Europie. Jednak sporą część podatków da się odzyskać podczas rocznego rozliczenia.


Poniższa tabela przedstawia wysokość progów podatkowych w 2021 roku, dla osób, które nie przekroczyły 65 roku życia.


W zależności od wysokości dochodów:

 1. poniżej 68 507 euro rocznie zapłacimy 37.10% podatku
 2. powyżej 68.507 euro rocznie zapłacimy 49.50% podatku


Te stawki robią wrażenie, szczególnie mając w pamięci 18% i 32% stawek w Polsce.


Ubezpieczenie zdrowotne w Holandii

Ubezpieczenie zdrowotne, które nie jest potrącane z wynagrodzenia, należy opłacić samemu. Stawki zależą od konkretnych firm i zakresu ubezpieczenia, ale powiedzmy, że podstawowy wariant kosztuje około 120 euro miesięcznie. Jest dużo opcji do wyboru w zależności od wysokości wkładu własnego, czy wspomnianego zakresu. Nie ma jednak możliwości nie wykupienia takiego ubezpieczenia. Jeśli pracujesz w Holandii, musisz mieć je opłacone. 


Ceny usług są także wyższe niż w Polsce, za wyjście do kina, do teatru czy koncert należy doliczyć mniej więcej 50% stawki polskiej. 


Jak widać, kosztów życia w Holandii nie można uznać za niskie, jednak nie bez powodu wciąż jest to popularny kierunek migracji zarobkowej dla Polaków. Wysokie opłaty są kompatybilne z atrakcyjnymi wynagrodzeniami oraz bardzo przyjemnymi warunkami życia. Holandia zdecydowanie jest warta rozważenia jako kierunek wyjazdów do pracy za granicą.