Koszty życia w Niemczech

Życie w Niemczech jest drogie. Ceny w Niemczech są znacznie wyższe od cen spotykanych w Polsce, ale także są wyższe od średniej z państw członkowskich Unii Europejskiej (według Eurostat). Jednak jeśli chodzi o Europę Zachodnią są one nadal dość przystępne. 

Koszt wynajmu mieszkania lub pokoju

To zdecydowanie największy wydatek na jaki trzeba się przygotować. Stawki zależą od wielkości mieszkania / pokoju, regionu/ miasta oraz warunków. Na początek warto wynająć sobie pokój w ramach Wohngemeinschaft (WG), ponieważ wychodzi to zdecydowanie taniej. W Niemczech blisko połowa mieszkańców wynajmuje mieszania. Więcej o warunkach przeczytasz w artykule „Wynajem mieszkania/pokoju w Niemczech” .

Ceny za pokój w mniejszych miejscowościach zaczynają się już od 350 euro/miesiąc. Do tego należy doliczyć opłaty za ogrzewanie, wodę, internet, wywóz śmieci, nadzór nad budynkiem itp.


Żywność i chemia domowa

Wydatki związane z zakupem żywności i chemii do domu w dużej mierze zależą od Twojego stylu życia, preferencji oraz umiejętności wyszukiwania dobrych ofert i promocji. Przeciętnie miesięcznie na takie zakupy dla jednej osoby musisz przeznaczyć około 200-250 euro.

Ceny transportu i komunikacji

Bez względu na to, czy do pracy możesz dojechać komunikacją zbiorową czy korzystając z własnego auta musisz się liczyć z kosztami. Tutaj wysokość opłat zależy w dużej mierze od odległości od miejsca pracy. Jednak przeciętnie dla osoby, która jeździ własnym samochodem koszty paliwa oraz parkingi, podatki i ubezpieczenia to koszt 200-350 euro, a korzystając z komunikacji miejskiej około 100-150 euro. W Niemczech dość popularna jest jazda rowerem do pracy, szkoły. Nasi zachodni sąsiedzi mają bardzo przystępną infrastrukturę dla rowerzystów.


Pamiętaj, że koszty dojazdu do pracy można odliczyć sobie od podatku. Ubiegając się o ich zwrot w ramach kosztów związanych z przychodami (niem. Werbungskosten), wypełniając załącznik “N” do deklaracji podatkowej.


Ceny usług w Niemczech

Wizyta u fryzjera, kosmetyczki, koszty korepetycji językowych albo doradztwa podatkowego, a także korzystanie z siłowni, basenów są zdecydowanie droższe niż w Polsce. Przeciętnie warto na ten cel mieć około 200 euro na miesiąc.


Inne wydatki

Pozostałe wydatki takie jak kosmetyki, wyjścia do kina, restauracji, zakup prezentów, książek, czy szkolenia to bardzo indywidualne koszty i zależą od tego, jakie są Twoje preferencje i czy masz bardziej oszczędny, czy konsumpcyjny tryb życia. Produkty takie jak jedzenie, czy kosmetyki kosztują praktycznie tyle samo jak w Polsce, jednak usługi (np. fryzjer) są to zdecydowanie wyższe koszta niż w naszym kraju.


Mimo tego, że koszty życia w Niemczech są wyższe niż w Polsce nadal opłaca się wyjechać do naszych zachodnich sąsiadów w celach zarobkowych. Nadal istnieje duże zapotrzebowanie na pracowników, a zarobki są nadal bardzo atrakcyjne w porównaniu z tym, co oferuje nam rodzimy rynek pracy (sprawdź artykuł: Ile można zarobić w Niemczech).