Przed rozpoczęciem pracy w Niemczech, na co zwrócić uwagę?

Niemcy to jeden z najpopularniejszych krajów emigracji zarobkowej w Europie. Dlaczego? Proponuje wiele możliwości zawodowych. Na brak ofert pracy nie mogą narzekać zarówno znający język specjaliści, jak również osoby bez doświadczenia i bez znajomości języka. Praca w Niemczech niezmiennie pozostaje atrakcyjnym kierunkiem dla pracowników fizycznych z branży budowlanej, produkcyjnej i logistycznej, a także dla opiekunów, pracowników gastronomii i hotelarstwa czy w szeroko pojętej medycynie i inżynierii. O czym warto pamiętać rozglądając się za pracą w Niemczech?


Ile możesz zarobić?

Tutaj wszystko zależy od Twojego doświadczenia i umiejętności. Płaca minimalna w Niemczech jest rokrocznie podnoszona i aktualnie wynosi 9,35 euro na godzinę. Porównując tą wartość z pensją minimalną w Polsce, która w 2020 roku wynosi 2600 złotych (czyli około 600 euro), co na godzinę daje nam ok. 3,75 euro. To prawie 2,5-krotnie mniej niż w Niemczech. Kolejna podwyżka w tym zakresie planowana jest na początek 2021 roku.

Sprawdź artykuł: Ile kosztuje życie w Niemczech? i Ile można zarobić w Niemczech?Formalności - o co zadbać przed podjęciem pracy w Niemczech? 


Pozwolenie o pracę 

Obywatel Unii Europejskiej, czyli także Polski nie potrzebuje dodatkowo starać się o pozwolenie na pracę na terenie Niemiec. Musi za to posiadać ważny paszport lub dowód osobisty i stosować się do niemieckich praw i przepisów pracy.

Dokumenty poświadczające kwalifikacje

Jeśli zawód tego wymaga musisz posiadać udokumentowane uprawnienia, certyfikaty, doświadczenie zawodowe, ewentualnie dodatkowe dokumenty z urzędu pracy. Należy pamiętać o przetłumaczeniu ich na język niemiecki. 


Dokumenty związane z wykształceniem

Gdy praca, o którą się starasz wymaga potwierdzenia zdobytego wykształcenia musisz przedłożyć dokumenty uwiarygadniające posiadane kwalifikacje. Oczywiście dokumenty muszą zostać przetłumaczone na język niemiecki. Aby otrzymać konkretną posadę (niektóre zawody tego wymagają) bądź polepszyć swoje szanse na niemieckim rynku pracy potrzebne będzie dodatkowo uznanie kwalifikacji. Procedura uznawania kwalifikacji polega na porównywaniu zagranicznych kwalifikacji zawodowych - w naszym przypadku polskich - z odpowiednią kwalifikacją niemiecką. Więcej informacji o tym znajdziesz na stronie: https://www.anerkennung-in-deutschland.de/html/de/index.php


Ubezpieczenie zdrowotne 

Jeżeli planujesz wyjechać do Niemiec i dopiero na miejscu rozpocząć poszukiwanie pracy pamiętaj o wyrobieniu karty EKUZ, która jest dowodem ubezpieczenia zdrowotnego w Polsce. Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia znajdziesz informację, jak uzyskać kartę, na jakich warunkach i jak długo możesz z niej korzystać. 

Jeżeli decydujesz się na stały pobyt w Niemczech musisz zadbać o niemieckie ubezpieczenie zdrowotne. Jednak rekomendujemy wcześniejsze znalezienie ofert (Sprawdź oferty pracy), ponieważ w momencie podjęcia pracy u niemieckiego pracodawcy obowiązek ubezpieczeniowy przechodzi na niego.


Rodzaje umów o pracę

Przepisy prawa pracy w Niemczech reguluje Kodeks Cywilny Bürgerliches Gesetzesbuch (BGB), który porządkuje zasady zawarcia umowy o pracę pomiędzy pracodawcą a pracownikiem. Możesz wybierać pomiędzy pracą na cały etat lub różnymi formami zatrudnienia w niepełnym wymiarze godzin.


Rozpoczynając legalną pracę w Niemczech możesz trafić na dwa rodzaje: Arbeitsvertrag- odpowiednik umowy o pracę oraz MINIJOB.


Najpopularniejszą opcją zatrudniania w Niemczech jest podpisanie umowy o prace (Arbeitsvertrag). Możesz podpisać ją na czas określony (często stosowana dla pracowników sezonowych) oraz nieokreślony. Ciekawym rozwiązaniem jest także umowa MINIJOB. Zakłada ona zatrudnienie pracownika w niepełnym wymiarze godzin, nie może on zarobić więcej niż 450 Euro w skali miesiąca. Może być to forma zarobienia dodatkowych pieniędzy do budżetu będąc nadal osobą bezrobotną (i pobierając zasiłek), bądź na przykład mając kilka innych prac. Jest to też popularna opcja wśród uczniów i studentów. Przy tym rodzaju umowy pracownik jest dodatkowo zwolniony z całkowitego odprowadzania podatków od wynagrodzenia. Jednak to rozwiązanie ma też swoje minusy: brak ubezpieczenia zdrowotnego, brak okresu wypowiedzenia oraz brak urlopu lekarskiego. 


Znajomość języka niemieckiego

Aktualnie można znaleźć wiele ofert pracy, które nie wymagają znajomości języka niemieckiego. Są to zazwyczaj jednak stanowiska niżej opłacane i nie wymagające wysokich kompetencji. Jeśli chcesz podnieść swoje szanse na znalezienie pracy, która ofertuje wyższe wynagrodzenie warto zadbać o umiejętność porozumiewania się w języku niemieckim. O tym, gdzie możesz za darmo uczyć się niemieckiego znajdziesz w naszym artykule: „Darmowe sposoby na naukę języka niemieckiego”


Zadbaj o zakwaterowanie

Jeśli chcesz podjąć pracę w Niemczech warto znaleźć sobie lokum niedaleko pracy. Zdarza się, że pracodawca zapewnia zakwaterowanie bądź pomaga w znalezieniu optymalnego rozwiązania. Jednak w dużej mierze musisz zadbać o to sam. Możesz wynająć mieszkanie, jednak proces ten trwa niekiedy kilka tygodni i trzeba przedstawić zaświadczenie o zarobkach z ostatnich 3 miesięcy. Warto rozważyć też opcję Wohngemeinschaft, czyli współdzielenia mieszkania z innymi osobami. W tej opcji wynajmujesz jeden pokój w większym mieszkaniu. Więcej o warunkach mieszkaniowych w Niemczech przeczytasz w tym artykule: Wynajem mieszkania lub pokoju w Niemczech.


Podsumowanie 

Niemiecki rynek pracy wciąż ma bardzo dużo do zaoferowania dla emigrantów zarobkowych z Polski. Co chwilę pojawiają się nowe oferty pracy zarówno dla wykwalifikowanych pracowników z bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego, jak również dla osób bez doświadczenia czy umiejętności posługiwania się innymi językami niż język polski. Nadal też warunki finansowe i stanowiska pracy bywają dużo bardziej atrakcyjne niż na naszym rodzimym rynku pracy. Pamiętaj więc, że w razie problemów ze znalezieniem pracy w Polsce masz możliwość alternatywnych rozwiązań.