Zakwaterowanie - wynajem mieszkania lub pokoju w Niemczech

W 2018 r. większość ludności w każdym z państw członkowskich UE-27 mieszkała we własnych mieszkaniach, jednak w Niemczech blisko połowa mieszkańców wynajmuje mieszkania / pokoje (za Eurostat). Nie da się ukryć, że jest to też najsensowniejsze rozwiązanie, gdy postanawiasz wyjechać do pracy do Niemiec.


Zdarza się tak, że nowy pracodawca pomaga Ci, przynajmniej na początku w znalezieniu mieszkania, bądź pokoju w miejscu stosunkowo niedaleko miejsca pracy. Często są to rozwiązania tymczasowe o niezbyt wysokim standardzie. Jednak jeśli zamierzasz zostać na terenie naszych zachodnich sąsiadów lub sprowadzić całą rodzinę za granicę to warto zainteresować się szukaniem mieszkania. Na początku możesz wynająć pokój na Airbnb, lub pokój w hostelu, by móc rozeznać się w realiach lokalnego rynku.


Gdzie szukać mieszkania na wynajem w Niemczech?

Znalezienie mieszkania w Niemczech, szczególnie w dużych miastach to nie lada wyzwanie! Podaż mieszkań nie nadąża za wciąż rosnącym zapotrzebowaniem na cztery kąty. Poszukiwania odpowiedniego lokum mogą trwać nawet kilka tygodni. Gdzie warto ich szukać?


Na początek warto zajrzeć na portale zrzeszające Polaków w Niemczech, czyli: 

www.mypolacy.de

www.morizon.pl

www.mojeniemcy.de


W Niemczech najpopularniejsze strony z ogłoszeniami mieszkaniowymi to:

www.immowelt.de

www.kalaydo.de

www.meinestadt.de

www.immobilienscout24.de

www.immonet.de

www.ebay-kleinanzeigen.de


Poza ogłoszeniami na specjalnych portalach warto zwracać uwagę na lokalne grupy na Facebooku, czy lokalną prasę. Często można tam spotkać prawdziwe perełki. Pamiętaj jednak, że tutaj liczy się czas i znajomość języka niemieckiego będzie Twoim atutem. Jeśli został podany w ogłoszeniu numer telefonu to zdecydowanie lepiej zadzwonić. Dlaczego? Ponieważ najlepsze oferty znikają bardzo szybko i w takim przypadku kto pierwszy, ten lepszy.


O tym musisz pamiętać szukając mieszkania w Niemczech

Aby móc wynająć mieszkanie w Niemczech przede wszystkim powinieneś mieć zaświadczenie o zarobkach z okresu ostatnich 3 miesięcy. Zazwyczaj wynajmujący w ten sposób zabezpieczają się przed niewypłacalnymi lokatorami. Dodatkowo warto posiadać zaświadczenie o niezaleganiu w płatnościach od właściciela wcześniejszego mieszkania, które wynajmowałeś. To wszystko jest wymagane w ramach tzw. Selbstauskunft.

Pamiętaj o tym, by dokładnie przeczytać i zrozumieć umowę najmu. Warto postarać się o tłumaczenie umowy, by dokładnie ją zrozumieć, ponieważ obywatele Niemiec bardzo skrupulatnie przestrzegają ustalonych zasad.

Zadbaj o to, by umowa miała formę pisemną. Powinna ona zawierać: czas trwania (od kiedy do kiedy), długość okresu wypowiedzenia, wysokość opłaty za czynsz, wysokość opłat dodatkowych (woda, ogrzewanie, wywóz śmieci itd.), wysokość kaucji (zwykle jest to trzykrotność czynszu), warunki ewentualnej podwyżki czynszu, wyposażenie mieszkania oraz stan faktyczny mieszkania (ewentualne zniszczenia będą rozliczane).


Co wchodzi w skład opłat?

Nie zawsze kwota podana w ogłoszeniu jest sumą ostateczną. Podstawowa opłata (Grundmiete) jest naliczona od metrów kwadratowych mieszkania, do tego dochodzą opłaty za wodę, ogrzewanie, wywóz śmieci, opieka nadzorcy nad budynkiem, podatki gruntowe.

Obecnie można znaleźć mieszkanie do wynajęcia już w kwocie 500 Euro, choć to jest mocno zależne od regionu Niemiec. W dużych miastach opłaty są zdecydowanie wyższe, natomiast to jest cena niedużej odległości od miejsca pracy. Można znaleźć mieszkania taniej w mniejszych miastach, jednak należy wtedy doliczyć koszty dojazdów.

Wynajem pokoju w Niemczech

Jeśli lubisz towarzystwo to warto zastanowić się nad Wohngemeinschaft, czyli w skrócie WG (czyt.we ge) jest obecnie najpopularniejszą i zarazem najtańszą opcją na wynajem w Niemczech. Na czym polega WG? To wynajmowanie jednego pokoju, zazwyczaj jednoosobowego (zdecydowanie rzadziej pojawiają się propozycje dwuosobowych) w większym mieszkaniu. W takiej opcji przebywasz w jednym mieszkaniu z innymi, niespokrewnionymi lokatorami. To rozwiązanie swą popularność zawdzięcza zdecydowanie niższymi kosztami oraz możliwością zdobywania kontaktów, większego obcowania z językiem niemieckim i rozwijaniem relacji międzyludzkich. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla osób ceniący sobie ciszę i spokój. W WG raczej nigdy nie jesteś sam, a i sąsiedzi nie zawsze są zadowoleni z takiego sąsiedztwa.


Popularne strony do szukania pokoi na wynajem to:

www.wg-gesucht.de

www.studenten-wg.de

www.wohngemeinschaft.de


Wybór dobrego rozwiązania nie jest z pewnością ani łatwy ani szybki. Aby znaleźć mieszkanie, które będzie spełniało Twoje oczekiwania oraz w miarę przystępnej cenie to nie lada wyzwanie. Konkurencja wśród szukających jest też bardzo duża, więc liczy się Twoje zaangażowanie i szybkie reagowanie na nadarzające się okazje. 


Warto znać te pojęcia przy szukaniu mieszkania w Niemczech

Gdy szukasz mieszkania może zaskoczyć Cię niecodzienne słownictwo, warto znać kilka podstawowych zwrotów, by móc zrozumieć ogłoszenia i treści umów.

Mietvertrag – oferta najmu

Anmeldung – zameldowanie

Schufa-Auskunft – zdolność kredytowa

Mietschuldenfreiheitsbescheinigung – zaświadczenie o niezaleganiu z czynszem w naszym poprzednim lokalu

Hausordnung – regulamin domu

Kaltmiete – podany czynsz nie zawiera opłat

Nichtraucher – wyłącznie dla niepalących

Nettomonatsmiete – podana kwota to miesięczny czynsz netto

Monatliche Vorauszahlung – opłata za czynsz z góry

Wohnfläche – powierzchnia mieszkania

Ausweiskopie albo Personalausweis - Ksero dowodu osobistego lub paszportu

Kaution – kaucja

Maisonette-Wohnung – mieszkanie piętrowe, antresola

Souterrainwohnung – suterena, mieszkanie w przerobionej piwnicy

Penthouse-Wohnung – mieszkanie na najwyższym piętrze budynku

Loftwohnung – duże i przestronne mieszkania z otwartą przestrzenią

Appartement – kawalerka lub małe mieszkanie

Einliegerwohnung – tak zwana “dobudówka”

Altbauwohnung – mieszkanie w starym budownictwie