Przed rozpoczęciem pracy w Szwajcarii, na co zwrócić uwagę?

Praca w Szwajcarii - co warto wiedzieć?

Szwajcaria. Kraj, który zachwyca pięknymi widokami i wysokimi zarobkami. To tutaj obywatele posługują się aż 4 językami urzędowymi, a dwa miasta (Zurych i Genewa) od lat utrzymują się w pierwszej 10 najdroższych miast świata. Co musisz wiedzieć, zanim wyjedziesz do pracy do Szwajcarii?


Zarobki w Szwajcarii - ile można zarobić?

Z pewnością zdecydowanie więcej niż w Polsce. W Szwajcarii stawki są nawet kilkakrotnie wyższe, co jest bardzo dużym wabikiem dla osób szukających pracy za granicami naszego kraju.


Ile tego wychodzi? Dla przykładu stolarz z doświadczeniem oraz znajomością języka niemieckiego może liczyć na wynagrodzenie 5000 CHF, a pielęgniarka 6000 CHF. Dla porównania średnie zarobki pielęgniarek w Polsce to 4 500 zł brutto.


To, co może znacząco wpłynąć na wysokość wynagrodzenia to znajomość któregokolwiek języka, który obowiązuje w Szwajcarii. Będzie to ogromnym atutem na rynku pracy i może znacząco podnieść możliwości zarobkowe.


Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Ile można zarobić w Szwajcarii


Co potrzeba, żeby legalnie przebywać i pracować w Szwajcarii?

Choć Szwajcaria nie należy do krajów Unii Europejskiej generalnie mieszkańcy Unii praktycznie bez przeszkód powinni otrzymać pozwolenie na pracę w Szwajcarii. Należy jednak mieć ze sobą potwierdzenie zatrudnienia przez szwajcarskiego pracodawcę – w szczególności: umową o pracę z informacją o długości jej trwania oraz liczbą godzin pracy w tygodniu. Dlaczego? Bo ma to wpływ na typ pozwolenia.

  1. dla krótkoterminowej umowy o pracę otrzymuje się pozwolenie typu L,
  2. przy umowie na dłuższy okres – wersję B,
  3. przy pobycie na stałe – możemy liczyć na zezwolenie typu C.

Często zdarza się, że nowy pracodawca pomaga w formalnościach niezbędnych do podjęcia pracy, więc nie musi to być traumatyczne przeżycie. W zależności od długości trwania umowy obowiązują inne zasady. Jeśli pobyt wynosi powyżej 90 dni należy w ciągu dwóch tygodni od przybycia do Szwajcarii złożyć wniosek o pozwolenie na pracę - jeszcze przed faktycznym podjęciem pracy! Weź ze sobą dokumenty potwierdzające zatrudnienie oraz ważny paszport, dowód osobisty lub inny dokument identyfikacyjny.


Rodzaje umów o pracę

W Szwajcarii rozróżnia się trzy rodzaje umów – indywidualną umowę o pracę, umowę taryfową oraz standardową umowę o pracę.


Indywidualna umowa o pracę (Einzelarbeitsvertrag)

To rodzaj umowy, w której nie ma określonych norm formalnych. Może być zawarta także w formie ustnej, jednak ze względu na jasne warunki warto zdecydować się na formę pisemną. Umowa ta określa zasady współpracy – zakres obowiązków pracownika oraz zobowiązania pracodawcy w kwestii wypłaty wynagrodzenia. Takie umowy stosuje się między innymi w przypadku zawodów, w których państwo nie reguluje warunków zatrudnienia


Umowa taryfowa (Gesamt Arbeitsvertrag, GAV)

Umowy, które zostają podpisane między związkami pracodawców a związkami pracowników. Określają minimalne warunki, jakie muszą obowiązywać na danym stanowisku i których indywidualna umowa nie może przekroczyć.


Standardowa umowa o pracę (Normalarbeitsvertrag, NAV) NAV to umowa sporządzona na podstawie wytycznych wskazanych przez odgórne wytyczne państwa lub kantonu. Reguluje stosunek pracy pod względem czasu pracy, dni wolnych, okresów wypowiedzenia itd.


Znajomość języka w Szwajcarii

W Szwajcarii obowiązują aż 4 języki urzędowe - niemiecki, francuski, włoski i retoromański. W większości kantonów (kanton to odpowiednik polskiego województwa) najpopularniejszym z nich jest język niemiecki i to jego znajomość jest najbardziej ceniona wśród szwajcarskich pracodawców. Nie da się ukryć, że znajomość pozostałych języków będzie też dużym atutem i może znacząco podwyższyć możliwości znalezienia dobrej, wysokopłatnej pracy.


Przed wyjazdem warto podszlifować podstawowe zwroty, przydadzą się na pewno w życiu codziennym. O tym, gdzie możesz za darmo uczyć się niemieckiego, znajdziesz w naszym artykule „Darmowe sposoby na naukę języka niemieckiego”


Oczywiście jeśli się zastanawiasz czy znajomość jednego z języków urzędowych Szwajcarii jest niezbędne, warto zajrzeć na listę ofert bez znajomości języka. Oferty tego typu to zazwyczaj oferty od polskich lub zagranicznych agencji pracy, które oferują pomoc polskiego opiekuna.


Jak znaleźć mieszkanie w Szwajcarii?

Zdarza się, że w ramach oferty pracy potencjalny pracodawca zapewnia także zakwaterowanie (zobacz oferty pracy z zakwaterowaniem) bądź pomoc w jego znalezieniu. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze jest to najkorzystniejsze rozwiązanie. Szukając dla siebie mieszkania, warto brać pod uwagę stosunek ceny do lokalizacji, bo może się trafić oferta dużo droższa za sam fakt widoku z okna na jezioro.

Niekiedy rozsądniej będzie znaleźć mieszkanie w okolicach większych miast z dobrym dojazdem do miejsca pracy. O tym jak to wygląda w praktyce, napisaliśmy w artykule: Wynajem mieszkania w Szwajcarii.


Czy warto wyjechać do Szwajcarii?

Choć perspektywa wysokich zarobków niezwykle mocno kusi, by wyjechać do Szwajcarii, to warto pamiętać, że jest to państwo, które uchodzi za jedno z najdroższych w kontekście opłat. Pomimo tego, że wypłata na niskopłatnych stanowiskach może zapewnić godne życie, odłożenie oszczędności może być problematyczne. Jak wyglądają przeciętne koszty życia w Szwajcarii? Przeczytaj w artykule, Ile kosztuje życie w Szwajcarii.

Biorąc pod uwagę wysokie opłaty i fakt, że Szwajcaria nie należy do Unii Europejskiej to w dalszym ciągu jest to bardzo popularny kierunek poszukiwań pracy. Kuszące są wysokie wynagrodzenia i dobre warunki pracy, a także możliwość wygodnego życia. Jeśli szukasz ciekawych ofert pracy zajrzyj na szwajcaria.jober.pl i znajdź ofertę dla siebie!