Zakup mieszkania w Niemczech krok po kroku

Zakup mieszkania w Niemczech krok po kroku

Planujesz zakup mieszkania w Niemczech? A może już wynajmujesz mieszkanie i chciałbyś kupić coś na stałe? Zobacz, jak krok po kroku będzie wyglądał proces zakupu nieruchomości w Niemczech.


Jak wygląda kupno mieszkania w Niemczech?

Kupno mieszkania w Polsce i Niemczech to bardzo podobny proces, a wpływ na to ma fakt, że oba te kraje są członkami Unii Europejskiej. Dotyczy to także każdego innego kraju, który jest członkiem UE, ponieważ prawo wspólnotowe pozwala kupować nieruchomości na zasadzie równego traktowania. Wynika to z art. 12 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską, który wprowadził zakaz dyskryminacji ze względu na obywatelstwo. Obcokrajowcy, niezależnie od narodowości, mogą kupować nieruchomości bez ograniczeń. Jedyny wymóg to ukończony 18 rok życia.


Kupno mieszkania w Niemczech - krok po kroku


1. Wybór odpowiedniej oferty

Kupno mieszkania zawsze rozpoczyna się od znalezienia odpowiedniej oferty. Przy wyborze kieruj się przede wszystkim jego lokalizacją oraz dokładnie zbadaj okolicę. Położenie budynku wpływa często na jego wartość rynkową, ale pamiętaj, że liczy się również Twoje samopoczucie. Dlatego upewnij się, czy w okolicy znajdują się tereny zielone, np. park lub las. Bardzo ważną kwestią jest dostęp do sklepów i punktów obsługi, z których najczęściej będziesz korzystać.

Pomocne w poszukiwaniach mieszkania będą portale internetowe, np. ImmobilienScout24 i Immowelt. Możesz również skorzystać z usług pośrednika nieruchomości, ale pamiętaj, że wiąże się to z kolejnymi kosztami.


2. Wybór nieruchomości i sprawdzenie ksiąg wieczystych

Gdy już wybierzesz mieszkanie, które odpowiada Twoim wymaganiom, sprawdź jego stan prawny. Zrób to poprzez wgląd w księgi wieczyste, dzięki czemu dowiesz się, czy dana nieruchomość nie jest zadłużona oraz czy osoba, która ją sprzedaje, jest jej prawomocnym właścicielem.

W Niemczech nie każdy może uzyskać wgląd do ksiąg wieczystych. W pierwszej kolejności musisz wykazać w tym zakresie swój uzasadniony interes prawny. Zgodnie z praktyką sądów wieczystoksięgowych nie wystarczy sam zamiar nabycia nieruchomości – musisz udowodnić istnienie konkretnych negocjacji. Najlepszym rozwiązaniem jest zażądać od właściciela przedstawienia aktualnych, najlepiej uwierzytelnionych odpisów ksiąg wieczystych.


3. Sporządzenie aktu notarialnego

W sprawie sporządzenia aktu notarialnego musisz udać się do notariusza, a jeśli między tobą a notariuszem będzie występować bariera językowa - pomyśl o zatrudnieniu tłumacza. Pamiętaj, że jako kupujący i sprzedający masz prawo do przetłumaczenia aktu notarialnego na język ojczysty. Przekazanie własności w prawie niemieckim następuje wraz z wpisem kupującego do księgi, dlatego też musisz domagać się wpisu ze wzmianką o kupnie, aby uniemożliwić zawarcie innych umów sprzedaży czy nabycia w dobrej wierze przez osobę trzecią.


4. Koszty związane z zakupem mieszkania w Niemczech

Kupujący ponosi koszt usługi notariusza i wpisu do księgi wieczystej (grundbuch kosten), a koszty te wynoszą około 1.5 % ceny zakupu nieruchomości, z czego 1% to koszty notarialne. Zakup nieruchomości podlega podatkowi od nabycia nieruchomości, który płaci nabywca. W zależności od landu jest to 3.5 % do 6.5 % od ceny nabytego mieszkania.


5. Dodatkowe koszty – zakup gruntu lub domu w Niemczech

Zakup gruntu pod zabudowę jest objęty tzw. obciążeniami budowlanymi. W skrócie są to publicznoprawne zobowiązania, które właściciel zobowiązuje się wykonać i może być to na przykład wybudowanie lub utrzymanie określonej liczby miejsc parkingowych, czy niezabudowywanie określonej powierzchni.


Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi zakup mieszkania w Niemczech będzie dla Ciebie łatwym i przyjemnym procesem.